Blockchain – the technology of Truth

The biggest innovation since the birth of the Internet.

Who we are

About us

We are a civic association that brings together researchers, developers, entrepreneurs, regulators, investors and the public to support blockchain technology in Slovakia.

Our ambition is to create a realistic view of the blockchain and its use for business. We work with a wide network of blockchain experts, we bring solutions to technical, legal and regulatory issues.

Read more

Blockchain Slovakia - NETWORKING

NETWORKING

We organize events for the community and public to get them closer to the blockchain technology.
Blockchain Slovakia - DEVELOPMENT & RESEARCH

DEVELOPMENT & RESEARCH

In cooperation with commercial companies and volunteers we are working on experimental blockchain solutions.
Blockchain Slovakia - EDUCATION

EDUCATION

We organize lectures in schools and universities, as well as community events for public and professionals.
Blockchain Slovakia - ADVISORY & CONSULTING

ADVISORY & CONSULTING

We provide consulting services and help private companies to efficiently utilize the blockchain technology for their specific business processes.
WHAT WE ARE DOING?

OUR ACTIVITIES

BENEFITS

Why to use a blockchain?

Blockchain Slovakia
INCREASE TRUST
Blockchain technology eliminates the counter-party risk and thus allows for secure transaction between two parties without having the third party involved.
Blockchain Slovakia
REDUCE COSTS
By removing intermediaries and overheads for asset exchange, blockchain technology has the potential to significantly reduce transaction fees.
Blockchain Slovakia
FAST TRANSACTIONS
Interbank transactions take several days, especially outside of business hours. Transactions in the blockchain may take minutes and can be processed 24/7.
95
SAVINGS IN TRANSACTIVE COSTS
2100
MILLION DOLLARS IS THE INTEGRATED BLOCKCHAIN TECHNOLOGY MARKET IN 2021
250
MILLION DOLLARS IS THE AVERAGE DAILY VALUE OF TRANSACTIONS IN BLOCKCHAIN BITCOIN NETWORKS
68
% COMPANIES FROM THE FORTUNE 500 WORK ON BLOCKCHAIN TECHNOLOGY RESEARCH
news

News from our blog

Nový newsletter na obzore! ?

Keďže záujem o kryptomeny a technológiu blockchain neustále narastá, rozhodli sme sa, že predstavíme ďalšiu novinku z dielne BlockchainSlovakia –  newsletter, určený všetkým fanúšikom technológie blockchain.  Zhruba raz za týždeň dostanete rovno na Váš email prehľad tých najvýznamnejších udalostí z oblasti kryptomien a blockchainu v anglickom jazyku. Dôraz budeme klásť hlavne na technické, právne a ekonomické…

Úvod do bitcoinu sme zvládli na jednotku

Po sérii niekoľkých pomerne náročných tém v rámci našich Bitcoin MeetUpov, sme sa akoby vrátili k “základom” a venovali sa úvodu do bitcoinu. Práve bitcoin je najviac popularizovaný, diskutovaný,  medializovaný…  Nielen fakty, ale aj mnohé mýty o bitcoine, jeho počiatky, vývoj a prognózy do budúcna, nám priblížil vo svojej prednáške prezident Blockchain Slovakia – Marek…

Máme technológiu, ako ju vieme využiť?

Ľudstvo si počas svojej histórie vytvorilo systém, ktorý má za svoj cieľ eliminovať neistotu v ekonomickej a inej spoločenskej činnosti. Takto vznikli inštitúcie, ktorých cieľom je garantovať istotu súkromného vlastníctva, spravodlivosti alebo peňazí ako formu výmeny kapitálu a služieb. Inštitúcie, tzv. tretia strana (man in the middle), nám teda slúžia ako nástroje pre zvládnutie všeobecných…

THE COMPANIES WHO WE ARE COOPERATED

Supporters